Bezpieczeństwo po Twojej stronie.
General Safety Regulation

Bezpieczeństwo po Twojej stronie.

Systemy wspomagania bezpieczeństwa Mercedes‑Benz Trucks.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze – zwłaszcza na drodze. Od 7 lipca 2024, ze względu na aktualizację przepisów General Safety Regulation (GSR, rozporządzenie 2019/2144 (EU)) w całej UE zaczną obowiązywać nowe standardy dotyczące systemów wspomagania bezpieczeństwa, których celem jest poprawa ogólnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Celem Mercedes-Benz Trucks jest maksymalne odciążenie kierowców i zapewnienie im jak najlepszego wsparcia podczas jazdy.

Nowe i udoskonalone systemy wspomagania bezpieczeństwa nie tylko spełniają standardy wchodzące w życie w 2024 roku, ale częściowo nawet je przewyższają.

Tym samym wyznaczają kolejny kamień milowy na drodze do bezwypadkowej jazdy.

Wszyscy bohaterowie na drodze od czasu do czasu potrzebują pomocy. Do tego celu służą systemy wspomagania bezpieczeństwa Mercedes-Benz Trucks. Każdy z nich posiada unikalne funkcje, które wspierające w sytuacjach kryzysowych.

Zobacz funkcje w działaniu i poznaj komiksowy świat Super Safety Sidekicks.
 

Prezentowane cztery systemy bezpieczeństwa odpowiadają wyborowi przyszłych generacji systemów, które będą dostępne we wszystkich modelach, gdy zaczną obowiązywać zaktualizowane wytyczne GSR.

Przegląd wszystkich aktualnie dostępnych systemów wspomagania bezpieczeństwa dla każdego modelu znajdziesz tutaj:

Udoskonalony system Active Sideguard Assist drugiej generacji901, 1, 905 może wspomagać kierowcę podczas zmiany pasa ruchu lub podczas manewrów skręcania przy ograniczonej widoczności w całym zakresie prędkości. Ponadto dwustopniowy system ostrzegawczy może informować kierowców o potencjalnych zagrożeniach, dzięki czemu mogą oni w porę zapobiec krytycznej sytuacji na drodze poprzez podjęcie odpowiedniej interwencji.

Zestawienie korzyści.

 • Monitorowanie po stronie kierowcy i pasażera
 • Dwustopniowy system ostrzegania w przypadku wykrycia zagrożenia (najpierw informacja optyczna, następnie ostrzeżenie optyczne i akustyczne)
 • Wykrywanie zagrożeń i ostrzeganie w całym zakresie prędkości
 • Aktywne uruchomienie hamulców podczas skręcania w prawo (ruch prawostronny) lub w lewo (ruch lewostronny) w zakresie prędkości do 20 km/h, w przypadku braku reakcji na optyczne i akustyczne sygnały ostrzegawcze

Szósta generacja Active Brake Assist901, 902, 903 dzięki technologii fuzji 270° z sześcioma nowymi czujnikami zapewnia zwiększony zakres rejestracji otoczenia. Monitorowanie wielu pasów ruchu zapewnia lepsze wykrywanie zagrożeń. W ten sposób Active Brake Assist 6901, 902, 903 jest w stanie jeszcze szybciej reagować na krytyczne sytuacje, na przykład podczas zbliżania się do stojących lub poruszających się pojazdów – również na zakrętach typowych dla autostrad.

Ponadto system rozpoznaje stojących i poruszających się pieszych oraz rowerzystów na pasie ruchu, niezależnie od tego, czy poruszają się w kierunku poprzecznym, czy z naprzeciwka. W przypadku wykrycia potencjalnej kolizji system Active Brake Assist 6901, 902, 903 przy prędkości do 60 km/h może zareagować automatycznym hamowaniem całkowitym.

Zestawienie korzyści.

 • Rejestracja otoczenia w zakresie 270° za pomocą technologii kamer oraz dodatkowych czujników bliskiego zasięgu w reflektorach i po bokach
 • Rozszerzona reakcja na pieszych i rowerzystów do 60 km/h
 • Rozszerzona reakcja i możliwość uniknięcia wypadków w przypadku poruszających się i stojących pojazdów podczas pokonywania zakrętów typowych dla autostrad
 • Przy wyższych prędkościach możliwe jest znaczne zmniejszenie skutków wypadków
 • Trzystopniowy system ostrzegania w przypadku wykrycia zagrożenia: najpierw ostrzeżenie optyczne i akustyczne, potem częściowe hamowanie, w ostateczności automatyczne hamowanie całkowite
 • Wysoka dostępność przy słabej widoczności dzięki technologii radarowej

Front Guard Assist901 monitoruje obszar ruchu przed pojazdem i wspomaga kierowcę podczas postoju pojazdu, w trakcie ruszania oraz na skrzyżowaniach. Jeśli system zarejestruje przed pojazdem nieruchome lub poruszające się obiekty, np. ludzi, wspomaga kierowcę w sytuacjach z prędkością jazdy do 15 km/h, generując komunikaty o zagrożeniach za pomocą dwustopniowego systemu ostrzegania.

Zestawienie korzyści.

 • Aktywny w sytuacjach z prędkością jazdy do 15 km/h
 • Obszar monitorowania obejmuje martwe pole przed pojazdem (do ok. 4 m) na całej szerokości pojazdu
 • Dwustopniowy system ostrzegania w przypadku wykrycia zagrożenia (ostrzeżenie optyczne, następnie optyczne i akustyczne)
 • Możliwe unikanie wypadków lub zmniejszanie skutków wypadków w granicach działania systemu

Doskonałe współdziałanie różnych funkcji wspomagania kierowcy Active Drive Assist 3901, 905, 906 nie tylko zwiększa komfort jazdy, ale również przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Najnowsza generacja systemu Active Drive Assist 3901, 905, 906 jeszcze lepiej wspomaga kierowcę w utrzymaniu właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu oraz toru jazdy ciężarówki. Nowością jest tutaj przede wszystkim funkcja Emergency Steering: jeśli Active Sideguard Assist 2901, 1, 905 sygnalizuje niebezpieczeństwo kolizji podczas zmiany pasa ruchu, system Active Drive Assist 3901, 905, 906 może aktywnie skręcić w przeciwnym kierunku i w ten sposób sprowadzić pojazd z powrotem na środek pasa ruchu lub na własny pas ruchu.

Ponadto system aktywnie reaguje w przypadku, gdy kierowca nie jest w stanie prowadzić pojazdu, na przykład z powodu problemów zdrowotnych: rozpoznaje brak aktywności i zatrzymuje pojazd w możliwie najłagodniejszy sposób.

Zestawienie korzyści.

 • Zaprojektowany specjalnie do jazdy po autostradach
 • Działa w całym zakresie prędkości
 • Automatyczna regulacja odległości z funkcją Stop-and-go (ruszanie i zatrzymywanie w korku)
 • Automatyczne ciągłe centrowanie pojazdu na środku pasa ruchu
 • Może zapobiec opuszczeniu pasa ruchu poprzez aktywną ingerencję w układ kierowniczy
 • W przypadku braku aktywności kierowcy może stopniowo wyhamować pojazd aż do zatrzymania
 • W razie niebezpieczeństwa kolizji podczas zmiany pasa ruchu może sprowadzić pojazd z powrotem na własny pas ruchu
W górę